70 let Ateliéru animace

Ateliér filmové a televizní grafiky slaví letos na podzim 70. let své existence. Byl založen v roce 1951 jako Speciální ateliér kresleného, loutkového a vědeckého filmu a jeho prvním vedoucím byl Adolf Hoffmeister. I přes nejistotu, zda tento obor na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou patří, se ateliér na UMPRUM udržel a výrazně formoval dějiny českého i československého animovaného filmu a vychoval celou řadu předních tvůrčích osobností. V čele ateliéru se vystřídala řada osobností. Jmenovat bychom měli určitě Miloslava Jágra, Jiřího Bartu, Jana Baleje nebo Jakuba Zicha. V současné době ateliér vede jeho absolvent Jan Drozda a na podzim se promění i název ateliéru na Animace a film.

Toto významné výročí ateliér oslaví na podzim. V září 2021 proběhne v Galerii UM výstava Animace 70. K výročí ateliéru probíhá rozsáhlý výzkum jeho archivu i postupná digitalizace filmů. V ateliéru byly objeveny i filmy prvních absolventů z 50. let, fotografie či další dokumentace. Výstava bude založena na jednotlivých projekčních pásmech a doplní ji i odborná konference, přednášky či workshopy pro veřejnost. K výročí připravujeme i publikaci, která představí historii a vývoj ateliéru nejen za pomoci odborných textů, ale především skrze rozhovory s vybranými pedagogy a absolventy.

Za organizací výstavy a přípravou publikace stojí Michaela Režová. Dalším kurátorem výstavy je Matěj Forejt a spolu s Marií Barešovou se podílí také na editaci připravované publikace.

Významným partnerem celé akce je Národní filmový archiv.

Vandrák Čárlí
© Jakub Zich, 2001

Jakub diplomoval s filmem u pana profesora Barty. Se svým svébytným humorem a metodou pokus a na omyl není čas se pustil do barevného kresleného filmu k němuž ho dovedly jeho tehdejší legrácky se slovy psanými a čtenými pozpátku. Z toho se do filmu něco propsalo a divák si může užít nejen kreslený obraz ale i zvuk, který byl nahrán celý najednou. Tedy bubínek k noze, dekl vysavače k druhé noze, něco do rukou a jedem!

Kapitán Pejsek
© Michaela Kukovičová, 1995

Diplomka na píseň kapely Vltava, kterou dnešní ilustrátorku a asistentku ateliéru Ilustrace a grafiky v té době bavila. Míša se sice dnes filmu nevěnuje, ateliér jí však zůstal blízký, stejně jako mě její hravý videoklip mně!

Blackhole apocalypse
© Matouš Vyhnánek, 2014

Matoušův film prostě nestárne. A to hlavně díky svému humoru a legráckám schovaným v obraze. Trojici tohoto výběru završuje, protože snad každého diváka tenhle snímek potěší. A své místo si najde v rámci pásem určitě i na podzim v galerii UM!