HARMONIE
workshop
prof.
SHUNJI OMURY
v Ateliéru
skla
Japonsko je zemí atraktivního designu, hluboké úcty k řemeslu a kultury, která nepřestává fascinovat. Své o tom vědí studující z Ateliéru skla UMPRUM, kteří měli jedinečnou příležitost zúčastnit se přednášky a následného workshopu pana profesora Shunji Omury z Musashino Art University v Tokiu. Pan profesor představil své celoživotní dílo i dosavadní kariéru. Hovořil o úplných počátcích své fascinace sklem v raném dětství, o studiu sklářství v Japonsku i o cestách do zahraničí. V neposlední řadě přiblížil práci se studenty a fungování Ateliéru průmyslového, interiérového a produktového designu na Musashino Art University v Tokiu, jehož je vedoucím.
Prezentoval také množství experimentů a autorských technik, které vyvíjel a uplatňoval během celé své umělecké praxe. Slova pana profesora z japonštiny překládala Kristýna Venturová, absolventka Ateliéru skla a současná studentka Tokyo University of the Arts. Ta v rámci vlastní přednášky přiblížila nejen zkušenost se studiem a tvorbou v Japonsku, ale i to, jaký je každodenní život v tak vzdálené a kulturně odlišné zemi. Po přednáškách následoval čtyřdenní workshop ve sklářském ateliéru Martina Janeckého na Malé Straně, během nějž studentky a studenti zpracovávali horké sklo hutními technikami. Výsledná díla vznikla v reakci na téma zadané panem profesorem Omurou – tím byla „harmonie”.
Ateliér skla pod vedením Ronyho Plesla a Kláry Horáčkové udržuje spolupráci s japonskými vysokými školami dlouhodobě. Návštěva pana profesora Shunji Omury se celá nesla ve velmi přátelském duchu. Pan profesor nenavštívil Českou republiku poprvé – už v roce 2000 a 2003 byl hostujícím výtvarníkem na sklářském sympoziu v Novém Boru.
Studující z Ateliéru skla mají možnost vyjet na zahraniční stáž například na Toyama City Institute of Glass Art či na Kyoto University of Art & Design. Kristýna Venturová během studia na UMPRUM této možnosti využila a na obou školách studovala. O svou zkušenost s nimi se též podělila během přednášky.
Pro konání workshopu poskytl svou huť Martin Janecký. Ačkoliv běžně jsou studující v ateliéru zvyklí pracovat spíš individuálně, probíhal workshop na bázi týmové spolupráce. Jednotlivé návrhy byly konzultovány přímo s panem profesorem Omurou, který týmům pomáhal také v procesu vzniku konečného díla.
Ještě před začátkem týmové práce si pan profesor Omura připravil ukázku své vlastní tvorby. Na místě vytvořil s pomocí asistentů z huti Martina Janeckého jedno ze série svých děl „blade men”, které kombinuje tvar lidského torza s japonským mečem-katanou.
Týmovou spolupráci a přátelskou atmosféru hodnotili studující jako jeden z nejdůležitějších momentů celého workshopu. „Bylo zajímavé skloubit víc nápadů do jednoho, muset dělat kompromisy. Pokaždé, když jsme se dostaly ke sklu, zlepšovaly jsme se v tom, jak s ním zacházet, a jak navazovat na činnost té druhé,” sdílela svou zkušenost studentka Ateliéru skla Karolína Vorlíková.
Spolupráce byla přirozenou součástí i samotného zadání tématu workshopu. Ve spojení s pojmem „harmonie” jde dle pana profesora Omury „nejen o experimentování s kombinací různých materiálů a prozkoumávání přírodních zákonitostí, ale především o harmonii ve vztazích mezi lidmi, kteří spolupracují.”.
Pro většinu studentů je přímé setkání s horkým sklem na huti nevšední záležitostí. Díky pomoci pana Omury a asistentů Martina Janeckého, skrze otevřenost a vzájemnou komunikaci vzniklo množství netradičních objektů. „Přestože bylo zadání pro všechny stejné, nevznikly dva sobě podobné projekty.”
Během krátké doby čtyř dnů dokázaly všechny týmy svá díla úspěšně dokončit. Výsledné práce si po skončení workshopu vzájemně prezentovali přímo na místě.
Workshop pro Ateliér skla a svou návštěvu Prahy zhodnotil veskrze pozitivně i pan profesor Omura: „V Čechách jsou lidé na svou práci pyšní a zároveň si umí užívat života. Potěšilo mě, že se Praha příliš nezměnila a je taková, jakou si ji pamatuji. Také jsem si moc užil tradiční českou kuchyni a pivo!”
Příspěvek pro UMPRUM Online připravila Hana Havlíčková z Katedry teorie a dějin umění. Fotografie jsou od Edy Babáka z Ateliéru fotografie II.
Aktivita byla podpořena za finanční spoluúčasti Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy a Evropské unie.
© 1885 — 2025 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz