Jaká je Praha očima studujících grafického designu a vizuální komunikace?
█ Praha není jen jedna. Pohledem každého pozorovatele vzniká její jiný, jedinečný obraz spletený z osobních příběhů, vzpomínek a pocitů. Je proměnlivou mozaikou, jejíž podobu utváří každý, kdo do ní kdy vstoupí. Jakou podobu jste Praze vtiskli vy, vaší blízcí, nebo lidé, které třeba vůbec neznáte? Na to, jak Prahu vidí trojice studentů Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace přináší odpověď projekt s názvem Praha očima studentů, který vzešel ze spolupráce mezi Magistrátem hlavního města Prahy a UMlab — Kreativní laboratoří UMPRUM. Terezie Puršlová, Sára Rašovská a Sergei Gavroche vstupují prostřednictvím dvourozměrné plochy plakátu do veřejného prostoru Prahy, který obohacují o další vrstvu a dodávají mu nový výraz. Vizuální interpretace stověžatého města trojice mladých autorů se od listopadu roku 2023 objevují v různých kontextech na městském mobiliáři, fabionech v hromadné dopravě a na inzertních plochách v centru města. Zde je mohou spatřit místní obyvatelé, ale také návštěvníci, a na okamžik díky nim na Prahu pohlédnout jinou perspektivou.
Terezie Puršlová
█ Terezie Puršlová se obrací do svých vzpomínek na dětství strávené v rodné Praze. V nich hledá témata a obrazy, které aktualizuje. „Některé s odstupem času nabyly nových významů, jiné si zachovaly kouzlo dětského pohledu.” Grafické vizuály obě perspektivy propojují: „Praha se může zdát jak velká, tak malá, vše záleží na pozorovateli. Jelikož jsem v Praze vyrostla, mnohokrát se pro mne proměnila. Ukazuji střípky, Prahu očima dítěte, plnou barev, zákoutí a kuriozit, které jen čekají, než je objevíme,“ vysvětluje Terezie hravé pojetí plakátů. Ilustrace unikátních míst navíc doplňuje poutavými fakty.
Sergei Gavroche
█ Sergei Gavroche nahlíží město skrze členité fasády domů. Ve svém ztvárnění Prahy se nechává inspirovat národním stylem – charakteristicky českým pojetím architektury, designu a užitého umění: „Studoval jsem tvary rondokubistických staveb. Výsledek jsem transformoval do grafického jazyka, a tak vytvořil patterny typické pro Prahu,” popisuje Sergei svůj postup. Ornamenty vzniklé redukcí kubistických prvků následně zkombinoval s fotografiemi, vzory a barvami, které jsou s budovami a jejich okolím spojeny, vzniká tak osobitý záznam místa i jeho atmosféry.
Sára Rašovská
█ Sára Rašovská pracuje se slovy Písně o Praze Waldemara Matušky — plakáty citují její sugestivní text a vybízí nás k tomu, abychom i my zkoumali emoce, které v nás pobyt v prostředí města vyvolává. Své vlastní pocity zachycuje autorka v ilustracích, při jejichž tvorbě kombinuje ruční kresbu s AI generovanými obrazy. Prahu vnímá Sára jako přírodu pohlcující město a město pohlcující přírodu. „Jedno ve druhém bez jasných hranic. Něco tak trochu špinavého a přesto krásného. Něco zahaleného tajemstvím, něco neurčitého, neustále se měnícího, a přesto důvěrně známého. Něco, čeho se nemůže nabažit, přestože to vídá každý den.“
█ Téma „Praha očima studentů“ zpracovali studující Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pod vedením Petra Krejzka a Richarda Jaroše. Tři autorská pojetí metropole přináší osobité pohledy a vedou nás k zamyšlení se nad vlastními vztahem k Praze i k objevování nových zákoutí tohoto fascinujícího a svérázného města.
Pro UMPRUM Online připravila Zuzana Řičářová, studentka Katedry teorie a dějin umění.
Plakáty: jednotliví studující
Fotografie: Apolena Typltová
© 1885 — 2025 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz