Jakob Johannes Dostert:
Fascinace barvami v prostoru
Jakob Johannes Dostert je čerstvý absolvent UMPRUM z Německa, který úspěšně zakončil program navazujícího magisterského studia v anglickém jazyce Visual Arts v Ateliéru architektury III pod vedením prof. Imricha Vaška. Během této zkušenosti se prohloubil jeho zájem o barvy v architektuře, jejich vnímání a vliv na člověka.
V prvním semestru magisterského studia na UMPRUM jsem se Sophií Tligui pracoval na jakémsi včelím chrámu, místě, kde může probíhat interakce mezi lidmi a včelami. V projektu jsme se zabývali vnímáním barev u včel a zjistili jsme, že včely nevnímají červené světlo, takže místnost v červeném světle se včelám jeví jako tmavá. Tuto skutečnost jsme v našem projektu využili tak, že jsme červené světlo odfiltrovali pomocí fólií v barvách žluté a purpurové pomocí subtraktivního míchání barev. Tím vznikl prostor, který se lidem jeví jako červený, zatímco včely jej vnímají jako tmavý. To umožňuje lidem přiblížit se ke včelám, aniž by je rušili, což poskytuje příležitosti k dalším aktivitám a interakcím. Tento princip míchání barev překrýváním barevných fólií ve mně vzbudil fascinaci, takže jsem se jím zabýval i v jiných projektech během studia, a proto mi přišlo logické pracovat s tímto principem i ve svém posledním projektu na UMPRUM.
Moje diplomová práce, Pavilon CMY, se tedy také zabývá subtraktivním mícháním barev. Skládá se ze soustavy trojúhelníkových modulů, které překlenují lineární plochu s oblouky. Tyto oblouky jsou spojeny přítlačnými tyčemi a napínacími lany, kterými jsou protkány pásy barevné fólie. Obloukové moduly, které tvoří třívrstvý systém, lze osově posouvat. Vnitřní vrstva je protkána žlutými pruhy, prostřední purpurovými, zatímco vnější vrstva je azurová. Tímto způsobem lze vytvořit červenou zelenou a modrou barvu překrytím barev azurové, purpurové a žluté. Pavilon je začleněn do konceptu stávající školy jako extenze a má umožnit různorodé využití a aktivity. Každé ze šesti možných barev jsou přiřazeny atributy, které podporují příslušné činnosti. Takto lze moduly přesouvat pro různé činnosti, aby se vytvořila požadovaná nálada a atmosféra pro příslušnou aktivitu.
Co se vám na UMPRUM líbí?
Na UMPRUM si cením určitě především lidí. Vždy pro mě bylo velmi inspirativní přijít do kontaktu s tolika talentovanými lidmi z různých oborů. Zejména v programu Visual Arts tito lidé pocházejí z různých zemí a kultur z celého světa, což je obzvlášť vzrušující. A samozřejmě je úchvatná i stará úctyhodná budova s množství dílen.
V čem se UMPRUM liší od vaší předchozí školy?
Vzhledem k tomu, že jsem dříve studoval na vysoké škole aplikovaných věd, je UMPRUM samozřejmě velmi odlišná. Moje předchozí univerzita byla tedy samozřejmě více technická a pravděpodobně konvenčnější, zatímco UMPRUM a zejména také Ateliér architektury III jsou ve svém ap-procesu svobodnější a experimentálnější, což je jistě vidět, když porovnáte mou předchozí práci s mými projekty na UMPRUM.
Jakob Johannes Dostert před příchodem do Prahy absolvoval bakalářské studium na Vysoké škole architektury v Münsteru v Německu. Zde pracoval v architektonickém ateliéru na několika projektech, které byly realizovány. Tématem, kterým se dlouhodobě zabývá je pro spojení architektury a přírody. V této souvislosti objevil jako médium přírodní barevné světlo. Magisterské studium v Ateliéru architektury III na UMPRUM ukončil v roce 2022.
Článek vznikl v rámci projektu Rozehrané priority českého předsednictví, podpořeného Centralizovanými rozvojovými projekty MŠMT ČR.
© 1885 — 2025 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz