Matěj Janský:
Ergonomie nabízí možnosti experimentovat
Takřka všechny produkty včetně nábytku a předmětů denní potřeby jsou běžně navrhovány s ohledem na dimenze lidského těla, vlastnosti materiálů a mnohé další parametry. Každý z nás je ale jinak velký, a i tělesné proporce se individuálně liší. Designéři i nábytkářské společnosti po celém světě tento problém zohledňují v každém novém projektu. Výroba jednotlivých prototypů, u nichž může být každý centimetr zásadní pro výsledné (ne)pohodlí je přitom značně nákladná. Přestože ve firemním prostředí běžně existují nástroje, díky nimž lze proporce prototypů upravovat, obvykle slouží jen specifickým potřebám dané společnosti a jejich použití je omezené. Matěj Janský navrhl novou univerzální pomůcku, která designérům a studentům UMPRUM prototypování nábytku významně ulehčí.
„Nábytek se převážně stále vyrábí ve velkých sériích, takže není moc prostoru pro práci s individualitou jedince. Ikonický tvar nemusí nutně znamenat pohodlí a některé na první pohled pohodlné kusy zase nemusí být zdravé pro dlouhé sezení. Chtěl bych, aby díky pomůcce studenti a studentky experimentovali, diskutovali a hledali nová řešení,“ komentuje aktuální situaci Matěj Janský.
Ergonomická pomůcka značně usnadňuje proces navrhování a testování vícero variant a zároveň snižuje náklady a čas na prototypování. Cílem bylo vytvořit pro studenty a designéry pomůcku, jež bude univerzální a použitelná pro různou škálu projektů. Umožňuje rychle a jednoduše nastavit zamýšlený tvar nábytku, a ten následně převést do virtuálního prostředí ve 2D i 3D. Přenesený tvar pak může uživatel okamžitě použít na svém počítači a dále editovat. Scanovací rozhraní navíc funguje na bázi aplikace pro smartphone a tablet. Matěj Janský tak přiblížil možnosti komplexního procesu navrhování takřka komukoli s telefonem v kapse.
Ergonomická pomůcka vznikla v rámci post-magisterského programu. Absolventi a absolventky se do něj mohou přihlásit s badatelským, inovačním či uměleckým projektem. Od UMPRUM získají zázemí a stipendium pro vlastní rešerši a realizaci. Program je založen na vzniku krátkodobých pracovních pozic obsazených na základě konkurzu.
Po získání průmyslového vzoru byl projekt zveřejněn na studentské vědecké konferenci Ergonomie a životní styl pořádané Českou ergonomickou konferencí ve spolupráci s FS ČVUT, kde pomůcka získala ocenění.
E„Chtěl bych tak studentům doporučit nebát se a experimentovat. Jakmile máte plán pro svůj projekt, stačí se hodně ptát a konzultovat, cesta k realizaci se totiž dá najít téměř vždy,“ dodává Matěj Janský.
Podívejte se na krátké video představující Matějův projekt:
Článek pro UMPRUM Online připravil: Ondřej Balada
Matěj Janský je absolvent UMPRUM a FA ČVUT. Pracoval ve švédském studiu Claesson Koivisto Rune či rakouském Lehm Ton Erde specializujícím se na dusanou hlínu. V Praze založil se spolužákem Cyrilem Dunděrou studio janskydundera, které se již stačilo etablovat prací pro značky Cappellini, Lasvit, Kler a mnohé další.
Ondřej Balada je absolventem bakalářského oboru Dějiny umění na Filozofické fakultě UK a aktuálně pokračuje v magisterském studiu na Katedře teorie a dějin umění UMPRUM. Zabývá se designem a fotografií druhé poloviny 20. století. Spolupracuje s řadou kulturních institucí při tvorbě doprovodných vzdělávacích programů, případně jako copywriter či editor.
© 1885 — 2024 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz