NÁKLADOVÉ
NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV
POD DROBNOHLEDEM
V zimním semestru se UMlab – kreativní laboratoř UMPRUM ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 a s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy společně pustili do uměleckého průzkumu jednoho z největších a z aktuálně nejdiskutovanějších pražských brownfieldů, Nákladového nádraží Žižkov. Studující společně s architektkami a urbanistkami, Ladou Kolaříkovou a Annou Borovskou, měli možnost nahlédnout na Nákladové nádraží z nové perspektivy.
CHARAKTER NÁKLADOVÉHO NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV
Ve všudypřítomné zeleni se pod nánosy minulých let skrývá nanejvýš pozoruhodný prostor. Za uplynulé dekády nepoužívané území rozlehlých překladišť Nákladového nádraží pohltila krajina. Sekundární sukcese prostorům propůjčila charakter periferních oblastí, i proto se místu mnohdy přezdívá “městská divočina”. Ve svých pracích zkoumali studující současnou podobu těchto alternativních svobodných prostor a objevovali jejich nepsaná pravidla, pokládali si otázky jejich budouciho rozvoje.
S nadcházející proměnou území, se vznikem nové čtvrti, se promění také místní křehký ekosystém. Nově rodící se čtvrt přichází do osobitého kontextu spontánně vzniklé krajiny někdejšího nádraží. Umělecký průzkum poukazuje na kvality a význam této svébytné krajiny. Zvažuje rozvoj jejich socio-biologickych hodnot v kontextu jejího plánovaného rozvoje.
UMĚLECKÝ VÝZKUM
K průzkumu území přistupovali studující intuitivně. Při společných i soukromých výpravách do městské divočiny objevovali osobitý prostor, mapovali a zaznamenávali jej pomocí nejrůznějších uměleckých prostředků.
Pro podrobné zkoumání a mapování Nákladového nádraží studující neváhali využít i nevšedních technik. Ve svých pracích využívali například metody digitálního mapování, GPS záznamu neprostupným terénem, umělecké fotografie, audiozáznamy, koláže či v neposlední řadě materiálové tisky nalezených artefaktů.
Na základě subjektivních reflexí odkrývali skryté hodnoty vágních prostor, které většinová společnost může snadno přehlédnout. Umělecký výzkum je proto vhodným doplněním k analytickým průzkumům, v kterých často není prostor pro intuici a citlivost. Výstupy z uměleckého průzkumu mohou posloužit jako cenný podklad při detekování a začlenění charakteristických prvků území a hrát významnou roli při formulování vztahu místních obyvatel. Další jeho hodnota spočívá v podpoře kontinuity významných atributů, které souvisejí s pamětí území a jeho identitou.
SPOLEČNÁ PUBLIKACE
Ve sdílené brožuře grafika Filipa Kopeckého lze společně s tvůrci nahlížet na území novou optikou. Soubor výsledných prací studentů a studentek různých ročníků i oborového zaměření nabízí rozmanité úhly pohledu na tuto nevšedně bohatou lokalitu. Spojením individuálních citlivých přístupů se podařilo zobrazit skrytý potenciál místa a zaznamenat jeho povahu před nadcházející proměnou území.
Článek pro UMPRUM Online připravila Eliška Bártová.
Foto: Miriam Pružincová
© 1885 — 2025 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz