Nikola Šmeralová a… Trávníkář a fungi sesny
Jak se asi žije broukům na luxusním trávníku?
To je otázka, kterou si klade mladý anarchista Jonatán, umělec žijící v nejistotě, pracující jako zahradník. Perfektně střižené trávníky spíše bojují s přírodou, než aby byly její součástí. Tato zahradnická disciplína je velice náročná na údržbu, a tak vyzdvihuje tržní ekonomiku nejen trávníkům, ale i sekačkám a postřikům. Většina hmyzu se tomuto místu vyhýbá.
Estetické konvence travních porostů zdobí nespočet zahrad a ploch ve veřejném prostoru, a tak má Jonatán alespoň práci a nějaké peníze na jídlo. Jenže důvody, které ho vedly k zahradničině nejsou jen otázkou finanční jistoty. Kontakt s živou zelení měl být pro Jonatána útěkem ze svírajícího chodu města a věřil, že péče o rostliny v době klimatické krize je alespoň částečně nepřispívající blížící se katastrofě. Opak je ale pravdou, travní koberce Jonatán popisuje jen jako princip, jakým se kapitalistické ideje staví nejen k zeleni ve veřejném prostoru, ale i k zemědělskému průmyslu obecně.
Ve snaze promluvit využívá Jonatán pozvání na debatu o zeleni ve veřejném prostoru, následně se ale ukáže, že debatu pořádá developerská společnost se záměrem získat green deal dotace. Jonatán, vyčerpaný z urbanismu města a greenwashingu, už neví kudy kam, a tak se rozhodne odjet za svojí kamarádkou Anežkou. Najde Jonatán místo, kde by se necítil jako zelené plochy bez života, uzavřené do obrubníku?
Komentář k dílu
Team trávníkářů
Na projektu pracujeme společně s Anežkou Stupkovou, se kterou provozujeme kolektiv Fungi sesny. Anežka se zajímá o hmyzí společenství a jejich aktuální vymírání. Jako studentka designu skla kombinuje sklo s dalšími materiály a oživuje téma broučí krize. Ve filmu se setkáváme s bytostmi, jež jsou antropomorfními zástupci otázky ne jen hmyzího přežití v lidské společnosti.
Za technickou a hereckou část je tu Miriam Pružincová, Jakub Semrád, Mikuláš Juráček, Tomáš Deák, Emma Sirotková, Amálie Bulandrová, Richard Pudlák, Matouš Lipus, Jaroslav Sterec, Adam Dudek, Jakub Wiesner, Sofie Gjurišová, Jakub Slámka
Videa projektu Trávníkář
Trávníkář vol 1 anglický trávník, rewilding
Trávníkář vol 2 útěk z města, hledání bydlení
Zahradnická debata
Nikola Šmeralová
V oblasti umění se cítím nejistě, zejména kvůli nedostatku financí na podporu ekologických uměleckých projektů. Prekarizace a kapitalistická akcelerace v centru Prahy, kde dosud žiji, mě vedou k hledání jiných cest a míst, která by mi mohla nabídnout větší klid a stabilitu. Takovým prostorem se pro mě stává zahradničení a jako zahradnice se identifikuji téměř stejně silně jako s pozicí umělkyně. Ve snaze lépe porozumět potřebám rostlin a nacházet prostředí pro mezioborové spolupráce, jsem začala studovat zahradní a krajinářskou tvorbu. Na škole jsem se setkala s typem zahradnictví, které je navázané na kapitalistický trh úspěchu, aniž by reflektovalo ekologické dopady. Po této zkušenosti jsem se začala zajímat o permakulturní a biodynamické principy, které mě přivedly k ekologickému farmaření. Zahrada a farma se pro mě staly nejen místem pozorování, ale i platformou pro umělecký výzkum a zdrojem obživy. Jako zahradnice se starám o tři zahrady, z nichž každá představuje odlišný zahradnický přístup – zámecká zahrada a udržované záhony, permakulturní metoda pozorování zahrady Janoušků, komunitní přírodní zahrada. Ty, které se mi zdají problematické (čerpám především z ČZA a zámecké zahrady), zpracovávám a reflektuji ve video projektu Trávníkář.
IG @nikol_smeral
© 1885 — 2025 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz