Gréta Kušnírová a…
(POCHM)URNY

KOLEKCE UREN (POCHM)URNY VZNIKLA V RÁMCI KLAUZURNÍHO ZADÁNÍ CESTA DO PRAVĚKU A ZPĚT. HLAVNÍM PODNĚTEM PRO VYTVOŘENÍ TÉTO SÉRIE BYL SOUČASNÝ STAV NA TRHU. URNY, KTERÉ NABÍZÍ KREMATORIA, POVAŽUJI ZA NEESTETICKÉ AŽ NEDŮSTOJNÉ. MÝM CÍLEM JE ZMĚNIT PŘEDSTAVU O TOM, ŽE JSOU KREMAČNÍ URNY POCHMURNÉ A PATŘÍ DO MAUZOLEA ČI KOLUMBÁRIA.

KOLEKCE AUTORSKÝCH UREN TVOŘÍ TŘI RŮZNÉ TVARY. NAVRŽENÉ JSOU TAK, ABY DO NICH BYLO MOŽNÉ ULOŽIT TAKÉ ÚŘEDNÍ URNU. VELKOU ČÁST PROCESU TVOŘILY EXPERIMENTY A TESTY GLAZUR, KTERÉ JSEM SI SAMA MÍCHALA A HLEDALA NEJPŘÍJEMNĚJŠÍ BAREVNÉ KOMBINACE. STRUKTURÁLNÍ DEKOR, KTERÝ VZNIKÁ TĚMITO GLAZURAMI, JE NEOPAKOVATELNÝ, TAKŽE JE KAŽDÁ URNA ORIGINÁLEM. VYTVÁŘÍM URNY, KTERÉ SI ZACHOVÁVAJÍ SVOU DŮSTOJNOST A BAREVNOSTÍ A ATYPICKÝM PROVEDENÍM UPOUTÁVAJÍ POZORNOST. DÍKY TOMU SE MOHOU STÁT I VÝJIMEČNÝM OBJEKTEM, KTERÝ OŽIVÍ KAŽDÝ INTERIÉR. 

V SOUČASNOSTI JSEM STUDENTKOU ATELIÉRU KERAMIKY A PORCELÁNU NA UMPRUM. K DESIGNU A VOLNÉMU UMĚNÍ PŘISTUPUJI HRAVĚ, SNAŽÍM SE NARUŠIT URČITÉ ZAVEDENÉ PŘEDSTAVY O PŘEDMĚTECH, KTERÉ NÁS OBKLOPUJÍ. RÁDA JE ZBAVUJI STERILNOSTI, PŘÍSNOSTI A FÁDNOSTI SKRZE NEDOKONALÉ POVRCHY, PESTRÉ BARVY A VESELÉ FORMY. BAVÍ MĚ VÝSTŘEDNOST, KTERÁ UDÁVÁ CHARAKTER MÉ TVORBY. 

KOLEKCE (POCHM)URNY ZÍSKALA OCENĚNÍ CZECH DESIGN AWARD NA CZECH DESIGN WEEK 2021, DÁLE BYLY VYSTAVENÉ V RÁMCI DESIGNBLOKU 2021 A NÁRODNÍ CENY ZA DESIGN V BRATISLAVĚ.

1-1

KOLEKCE (POCHM)URNY BYLA MOU POSLEDNÍ PRACÍ VE STARÉ DÍLNĚ V HLAVNÍ BUDOVĚ UMPRUM NA PALACHOVĚ NÁMĚSTÍ. VZNIKLY V RÁMCI KLAUZURNÍHO ZADÁNÍ S NÁZVEM „CESTA DO PRAVĚKU“. NA ZÁKLADĚ TOHOTO ZADÁNÍ JSEM SE ROZHODLA PÁTRAT PO POČÁTCÍCH KREMAČNÍCH UREN. BĚHEM TOHOTO STUDIA JSEM ZJISTILA, ŽE PRAVĚCÍ LIDÉ BYLI MNOHEM KREATIVNĚJŠÍ V POROVNÁNÍ SE SOUČASNOU NABÍDKOU UREN.

2-2

ČERVENOMODRÁ URNA JE ZDOBENÁ VULKANICKÝMI A CRAWLING GLAZURAMI, KTERÉ VYTVÁŘÍ ORIGINÁLNÍ BAREVNOU STRUKTURU.

3-2

URNA S BARIOVO-KOBALTOVOU GLAZUROU JE ZE VŠECH KUSŮ NEJKONZERVATIVNĚJŠÍ.

4-1

MODRÁ URNA SE SPIRÁLOU, NA KTERÉ DOMINUJE EFEKT STÉKAJÍCÍCH GLAZUR.

5-1

SPIRÁLOVITOU TYRKYSOVOU URNU JSEM GLAZOVALA JAKO ÚPLNĚ PRVNÍ, TAKŽE JSEM SE NECHALA UNÉST A EXPERIMENTOVALA JSEM NAPLNO.

6-1

PORCELÁNOVÁ URNA JE JEDINÁ, KTERÁ VYUŽÍVÁ JAKO PODKLAD BARVU MATERIÁLU – BÍLÉHO PORCELÁNU.

7-1

BAREVNĚ NEJVÝRAZNĚJŠÍ JE MIMO JINÉ DÍKY ZVOLENÉMU PODKLADU ČISTĚ ČERVENÁ URNA.

8-1

DVĚ Z MÝCH AUTORSKÝCH UREN BYLY SOUČÁSTÍ DESIGNBLOKU 2021, KDE JSME VYSTAVOVALI S ATELIÉREM KERAMIKY A PORCELÁNU. FOTO: VIKTÓRIA MACÁNOVÁ

9

V PROCESU TVORBY JSEM SE ZVLÁŠTĚ VĚNOVALA TESTOVÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ GLAZUR.

10

TYTO TESTY INTENZIVNĚ PROBÍHALY BĚHEM NĚKOLIKA TÝDNŮ, KDY JSEM ZKOUŠELA FUNKČNOST SPOUSTY RECEPTŮ, NA KTERÉ JSEM POSTUPNĚ PŘICHÁZELA SAMA.

11

ZVOLILA JSEM GLAZURY MATNÉHO CHARAKTERU, PROTOŽE POHLCUJÍ A NEODRÁŽEJÍ SVĚTLO.

12

FRAGMENT URNY – SPIRÁLA JE SYMBOLEM CYKLU. MIMO SPIRÁLY JSEM PRACOVALA S ESTETIKOU KRUHU A KOULE, KTERÉ JSOU SYMBOLY EMOCIONALITY, CITŮ A TAKÉ CYKLU.

13

NAGLAZOVANÉ URNY PŘIPRAVENÉ NA OSTRÝ VÝPAL TĚSNĚ PŘED VSTUPEM DO PECE. 

14

DETAIL GLAZUR PO VÝPALU NA URNĚ S ČERVENÝM PODKLADEM.

15

MOU INSPIRACÍ BYLA TVORBA BRIANA ROCHEFORTA, KTERÉHO SLEDUJU NA INSTAGRAMU.

16

KOLEKCE (POCHM)URNY ZÍSKALA OCENĚNÍ CZECH DESIGN AWARD NA CZECH DESIGN WEEK 2021. FOTO: ANNA-MARIE KRÍŽOVÁ

WEB
www.gretakusnirova.com


INSTAGRAM
www.instagram.com/gretakusnirova/


FACEBOOK
www.facebook.com/greta.kusnirova