Ivo Jedlička a…
sluneční brýle pro Jana Cinu

1.  Sluneční brýle pro slavnou osobnost…  
…takto znělo zadání zimních klauzur Ateliéru produktového designu na UMPRUM. Každý student si měl vybrat nějakou známou nebo pro něj významnou osobnost, a pro ni navrhnout sluneční brýle. Pro větší autentičnost a silnější souznění návrhu s osobností jsem se rozhodl, že bych rád spolupracoval s žijící osobou a návrh konzultoval přímo s ní. Oslovil jsem Jana Cinu, herce, tanečníka, zpěváka, zkrátka a dobře talentovaného interdisciplinárního umělce, se kterým sdílím zájem o tyto projevy umělecké kultury.

2.  Vedli jsme dialog o tom, co ho vystihuje, co pro něj znamená být celebritou a jak by jeho vysněné brýle měly vypadat. Hodně mě zaujala Janova fascinace krystaly, rád je sbírá a sleduje jejich sílu. Proto jsem se rozhodl je zapojit jako prvek do brýlí. Při vymýšlení toho, jak a kam kameny zasadit, mě napadlo je umístit do řetězu, který slouží jako šňůrka pro slavnostní příležitosti. Kromě této jsem ještě vytvořil vyšívanou stuhu na denní nošení. 

3.  Práce s řetízky, stuhami a kameny mě navedla k tomu, aby na stranici brýlí vznikly malé otvory, do kterých se dají krom šňůrek dát i různé ozdůbky a jiné předměty, které mají pro Jana symbolickou hodnotu. Jan tak dostal brýle, které mu slouží jako osobní talisman. Zároveň jde o šperk, který ho zdobí a doplňuje jeho styl.

00

1.  Při diskusi se Jan zmínil o místě Kozákov, které je vyhlášené velkým množstvím minerálů. Podařilo se mi získat několik kamínků, které jsem použil.

01

2.  Takto vypadalo představení nápadu tepaného řetězu s kameny při naší schůzce s Janem.

02

3.  Kameny jsem do řetězu zasadil pomocí jejich naříznutí a vložení do tepaného drátu.

4.  Ukázka pájení malých koleček které spojují tepané tvary. 

04

5.  Takto jsem uchycoval očka při pájení.

05

6.  Výroba vyšívané stuhy na brýle v nové textilní dílně Technologického centra UMPRUM v Mikulandské.

06

7.  Čerstvě vytisknutý prototyp brýlí na resinové 3D tiskárně.

07

8.  Brýle chvilku před zkompletováním.

08

9.  Brýle s řetězem.

09

10.  Brýle a řetěz sloužící jako šňůrka k brýlím.

10

11.  Řetěz sloužící jako šňůrka k brýlím.

11

12.  Jedním z Janových přání byl styl sporty elegance – nic extrémního.

12

13.  Paparazzi.

13

14.  Jan Cina s Ivem Jedličkou, autorem brýlí.

14

14.  Jan s novými brýlemi.

Ivo Jedlička
Na UMPRUM studuji od roku 2018, ale designu se věnuji již 8 let. Jsem původem z Brna a již od malička jsem si rád vyráběl věci sám. Touha po tom chápat to, jak věci fungují, mě dovedla až k designu. Baví mě neustále objevovat a zjišťovat možnosti, které jako designér mám, a co vše v rámci tohoto oboru můžu dělat. Nejradši zkoumám různé materiály a hraji si s nimi, a jejich kombinacemi, a objevuji to, jak věci fungují v prostředí, kde se nachází. Toto široké pole možností mě velmi přitahuje. Ve své tvorbě se snažím si zachovávat hravý a zvídavý přístup, který je pro mou tvorbu typický. Kromě designu se věnuji hudbě a dalším formám umění. Baví mě zkoumat mou představu o světě, ve kterém žijeme. To, jak v něm spolu fungujeme, a mimo nás i předměty, barvy a pocity, kterými se obklopujeme.