Odborníci
projekt Ateliéru ilustrace

Úkol zněl jasně. Portréty nepedagogických pracovníků školy, pedagogů už prý bylo dost.

Rozutekli jsme se po škole jako lovci na honu. „Dobrý den, my jsme z ateliéru ilustrace a máme úkol portrétovat. Můžeme si Vás nakreslit?“ Nějak takhle zněl úvod našich návštěv v dílnách, kancelářích, v knihovně i v bufetu. Reakce byly různorodé, od razantního odmítnutí v dílně keramiky a porcelánu, po ochotné pózovaní našich dam na studijním i přes smích a vtipkování na náš účet ve většině dílen či nechápající úžas pánů z ajtý, co se to na tý škole zas děje…

celek-sedy

paní Marešová

Untitled-2
Untitled-4

V akváriu sedí paní vrátná zahalená v mlze cigaretového kouře. Mezi svazky klíčů, telefonem, popelníkem počítačem, notesy a všelijakými balíčky pouští se stoickým klidem dovnitř všechny, kdo nervózně postávají před skleněnými vstupními šoupačkami.

pan Janďourek

Untitled-5

Za dveřmi do dílny s obrovským kovovým vehiklem ofsetu většinou nikdo nestojí, ale z patra se hned ozve lehce chraplavý hlas na pozadí Českého rozhlasu. To už jde dolů po dřevěných schodech, vždy oděn v košili a ptá se, co chceme.

Jaromír Štoural

Untitled-6

Velká stará dílna ověšená plakáty a novinovými výstřižky, kde na parketách stojí staré stroje a ještě starší odlívané litery všech možných písem ve svých přihrádkách, kde se ve dvanáct schází všichni dílenští mistři na obídek.

René Řebec

Untitled-7

V ruce tříč, vapku, barvu, papír nebo kolo a vždycky v pořádným ruchu. Odpovídá přesně a stroze a vždycky s kapkou ironie.

Petr Kučera

Untitled-8

Nejdřív zvonek a pak bzučák, závěje pilin, dílna plná strojů, pilek, pil, dlát a strojů a tam vzadu už na nás křičí, co že to potřebujeme.

Princezna

Untitled-9
Untitled-10

Hladové okno v obležení, tam tančí mezi sporákem a friťákem. Pak svým vysokým hlasem zakřičí: „brambohermo s tátou!“

Klára Hüttlová

Untitled-12

Místo kam se může jen v striktně vyznačený čas, neustálé nasazení a koukání do tabulek a formulářů, a to i když jsou ty dveře hermeticky uzavřené!

Iveta Antálová

Untitled-14

Hledíme na ní od pultíku s formuláři. Místnost je propojená s hlavním studijním oddělením. Atmosféra je stejná. Následuje vytržení od práce u počítače, přísný výraz následuje milý úsměv. Uf.

Lucie Bělinová

Untitled-13jpg

Pod střechou v malé místnosti s barevnou knihovnou, obrazem a křeslem sedí zavalená papíry a trpělivě odpovídá.

Jiří Zach

Untitled-15

Haldy kabelů a jiných kabelů a myší a notebooků a monitorů a dalších kabelů a klávesnic v teple pod střechou bez výhledu na město.

Untitled-17

Text: Anina Mengerová
(Ateliér ilustrace a grafiky)

Autoři publikace Odborníci, z které reportáž čerpá: Jakub Bachorík, Zuzana Bramborová, Klára Čermáková, David Dolenský, Kristýna Fingerlandová, Nikola Logosová, Saki Matsumoto, Anina Mengerová, Markéta Michalčíková, Jakub Plachý, Anastasia Stročková

Pedagogické vedení:
Juraj Horváth, Michaela Kukovičová

Rok vydání: 2016

Foto: Markéta Slaná
(Ateliér fotografie II)