Onlinová idyla, studenti
Michaela Kukovičová

Deníkové kresby a záznamy dělám nesoustavně-soustavně už několik let. Hlavní je kreslení a psaní je jen doplněk.
Datace, místo, čas. Případně stručný popis co, kde, kdo. Snažím se kreslit kdekoliv a kdykoliv to jde, aby ruka nezatuhla. Deníky jsou pro mě užitečné a nezbytné zásuvky, kam se vracím pro nápady a inspiraci.

Kreslím do starých památníků, které mi vyhovují designem, velikostí, druhem papíru se stopami času v podobě zažloutlých okrajů, ohnutých rohů a inkoustových kaněk. Původní krasopisné věnování, akvarelové srdce, vylisované květy a svaté obrázky z poutí doplňuji kreslením. Pro mě tato kombinace funguje a dávno zapomenuté vzpomínky znovu ožívají. A další důvod. Nekupuju nové skicáky, ale recykluju staré.

Představené kresby jsou malým výběrem z roku 2020 a 2021. Většinou v pondělí a čtvrtek, kdy se konaly onlinové konzultace Ateliéru ilustrace a grafiky. Výhoda je v tom, že mi nikdo nekouká přes rameno a nevidí, že on je zrovna ten portrétovaný. Sedím v teple a komfortu u svého pracovního stolu. Po ruce oblíbené tužky a pera a mohu u toho pít kávu.
Jedině vedoucí ateliéru Juraj Horváth to vždy pozná a nakonec mě donutí ukázat výsledek mého snažení do oka počítače.
Tyto rychlokresby mám ráda kvůli vymezenému času, ve kterém musím stihnout nakreslit „mluvící hlavu” než zmizí a začne mluvit jiná hlava. Na začátku „onlinu" jsem zvědavá. Poodhalí svoje soukromí nebo vybere počítačové pozadí?
Sedne si záměrně proti světlu, aby jí nebylo vidět do obličeje?
Pochopitelně je to po čase trochu monotónní a jsem ráda, že se život zase vrací do starých offlinových kolejí a konzultace probíhají naživo. Živí studenti mi chyběli.

Michaela Kukovičová,
Onlinová idyla – studenti

diary2
diary3
diary4
diary1
diary7
diary6
diary5
diary10
diary8
diary9
diary13
diary11
diary12
diary14
diary16
diary17
diary19
diary15
diary18
diary20

Michaela Kukovičová je odbornou asistentkou Ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM. Věnuje se knižní a časopisecké ilustraci. Vede výtvarné workshopy. Spolupracuje hlavně s menšími nakladateli a kulturními institucemi.