UMPRUM
Architecture
Lecture Series
Summer 2021

Ateliér architektury III a Katedra architektury UMPRUM přichystaly cyklus přednášek, který se řídí aktuální problematikou profese v mezinárodním kontextu. Pilotní jarní semestrální série je zaměřena na aktuální architektonické tendence v tvorbě a výzkumu osobností z akademické a profesionální praxe, od nových tendencí výpočetní a environmentálně zaměřené architektury, přes významné soutěžní návrhy a dynamické urbanické koncepty až po realizované příklady udržitelných konstrukcí. Příspěvky si pro tuto sérii připravily osobnosti nejen z oblasti architektury z celého světa.

SOMEPEOPLE studio, New York, USA

Zakladatelka studia SomePeople Kyriaki Goti představí akademické projekty, vítězné soutěžní návrhy a umělecké intervence v New Yorku, Los Angeles a Mexico City. Agenda studia se zaměřuje na demokratizaci nových technologii (AR/VR, roboty, digitální výrobu) a roli angažování veřejnosti v architektonické tvorbě.

Slavo Krekovič, A4 / NEXT Advanced
music festival SK

Umělec, hudebník, muzikolog a kurátor Slavo Krekovič povídá o elektronické hudbě, o emergenci a o generativním navrhování.

Anouk Wipprecht, US/NL

Vývojářka a módní návrhářka Anouk Wipprecht, působící v Los Angeles, San Franciscu a Amsterdamu, představí nově vznikající obor FashionTech, který zahrnuje módu, inženýrství a interakční design. Ve spolupráci se společnostmi jako je Intel, Autodesk, Microsoft nebo Audi Anouk zkoumá možnosti a potenciál integrace technologií do oblečení.

Mirka Brooks, FORMA studio NY,
YALE University, USA

Miroslava Brooks je zakladatelkou a partnerkou ve studiu FORMA a profesorkou na Yale School of Architecture, kde nepřetržitě vyučuje od roku 2014. FORMA vyvíjí projekty s architektonickou jasností a koncepční důsledností, zaměřené na harmonickou kombinaci pořádku a rozmarnosti.

Neil Leach, GSD Harvard, Tongji University

Jeden z nejvýznamnějších teoretiků architektury dneška, Neil Leach se zaměřuje na  filozofické a konceptuální základy výpočetních technologii v kontextu architektury. Jeho kurátorská a pedagogická činnost se odehrává v Los Angeles, na Harvardu, New Yorku, Pekingu a Shanghai.

Lenka Petráková, Londýn

Lenka Petráková pracuje pro Zaha Hadid Architects v Londýně. Vítězný projekt Osmý kontinent (cena Grand Prix Nadace Jacques Rougerie), díky kterému se dostala v posledních týdnech do povědomí, je komplex budov plovoucích na hladině, které by sbíraly, třídiliya následně svážely plastový odpad na pevninu. Mezi další její projekty, patří návrh Přírodních Chrámů, SCI-Fi Museum ve Washingtonu či Performance Centrum ve Vídni.

Andrew Kiel, Sauerbruch Hutton, Berlín

Architekt a partner berlínského architektonického studia Sauerbruch Hutton Andrew Kiel se zaměřuje na tematiku udržitelné architektury. Mezi jeho posledními projekty je pokus  „restartovat“ myšlení Allison a Petera Smithsonů v kontextu současného diskurzu o udržitelnosti a ukázat spřízněnost mezi jejich koncepcí ekologické architektury a aktuálními problémy s kterými se potýká v praxi.

TBA Gilles Retsin, The Bartlett School of Architecture London

Gilles Retsin je ředitel studijního programu M.Arch Architectural Design na UCL, Bartlett School of Architecture. Je spoluzakladatelem společnosti UCL AUAR Labs, která se specializuje na výzkum nových designových a výrobních technologií, a její spin-out společnosti AUAR ltd, která je start-up pracující na automatizované platformě pro dostupné bydlení.

Přednášky připravil a organizuje Ateliér architektury III ve spolupráci s Katedrou architektury UMPRUM.

Grafika: Hugo Fekar