Výběr prací Artsemestru zima 2021
Adéla Vavříková
ARCHITEKTURA I
Sociální bydlení u trati
Originální řešení sociálního bydlení u trati pod kopcem Vítkov, které využívá nepoužívaný dvorek za divadlem Ponec.
Kateřina Suchánková,
Hugo Fekar,
Eva Kvaššavová
ARCHITEKTURA III
Virtual Dormitory – Mikulandská
Originální řešení sociálního bydlení u trati pod kopcem Vítkov, které využívá nepoužívaný dvorek za divadlem Ponec.
Hana Turnovská
ARCHITEKTURA IV
Pomník padlých mrakodrapů
Zamyšlení nad etikou neustálé demolice a nové výstavby výškových budova na Manhattanu. Autorka nabízí monument, který by připomínal ztraceného genia loci a padlé idey ztělesněné zbořenými mrakodrapy.
Daniel Pokorný
PRŮMYSLOVÝ DESIGN
UV-C robot
Práce vznikla na základě zadání Desi(g)nfekce – čistit, léčit pomocí designu. Daniel představuje autonomního robota, který dokáže pomocí UV záření samostatně desinfikovat rozlehlé prostory včetně těch těžko přístupných.
Karolína Vintrová
PRŮMYSLOVÝ DESIGN
Znamení dobroty
Návrh Ceny za mimořádný počin pro Hl. město Prahu, která by reflektovala lidi, kteří nezištně pomáhají slabším a bezmocným. Lipová ratolest Karolíny Vintrové je symbolickým poděkováním všem, kteří nesobecky myslí na své okolí.
Marieta Tedenacová
SKLO
Chronometer Series
Projekt Chronometer Series vytváří nový pohled na měření času a zamýšlí se nad tím, zda je v kontextu současného bezčasí, důležité mít čas neustále pod kontrolou.
Nonna Lorenz
KERAMIKA A PORCELÁN
Carevna chlebovna
Kolekce Carevna chlebovna reflektuje Ruskou tradici vězeňské kultury, folklór a její estetiku, která se propisuje na finální surový produkt. Má také velkou výpovědní hodnotu o stavu politické situace v Rusku. Práce vznikala v rámci semestrálního zadání „Kdo zapomíná své dějiny, je odsouzen je opakovat“ – inspirace vybranou událostí z databáze Paměti národa.
Quynh Trang Tran
KERAMIKA A PORCELÁN
Nová naděje
Inspirací je historie rodiny Quynh Trang Tran, která komínky složeného keramického oblečení s kontrastní glazurou odkazuje na situaci svých rodičů, kteří v 80. letech přijeli z Vietnamu do Československa. Práce vznikala v rámci semestrálního zadání „Kdo zapomíná své dějiny, je odsouzen je opakovat“ – inspirace vybranou událostí z databáze Paměti národa.
Štěpán Mareš
MODNÍ TVORBA
Unisex
Módní řada Unisex je specifická především svou neutralitou vůči pohlaví a ideálně cílí na nebinární jedince. Zadáním bylo navržení autorské kolekce pracující s kompletními vzájemně kompatibilními, kombinovatelnými
a variabilními outfity.
Alexandra Gnidiaková
DESIGN ODĚVU A OBUVI
Persona
Projekt Persona, fiktivní brand propojený s vlastním e-shopem, se vyznačuje personifikací módního kousku, který je napojen na rodný list, jež zaznamenává veškeré kroky z výroby i následného života textilie. Snahou je probudit v majiteli a nositeli osobní pouto, které směřuje k podpoře slow fashion.
Projekt byl vytvořen ve spolupráci s Terezou Saitz a Karolínou Matuškovou.
Eliška Hanušová
ARCHITEKTURA IV
Čas experimentu - vzpomeň na dětství
Soubor masek vznikl v rámci zadání Orobinec, kdy si studenti vyzkoušeli celý proces od sběru materiálu, zpracování až po samotnou tvorbu. Eliška experimentální formou z tohoto materiálu vytvářela obličejové objekty. Ty v sobě mají silnou nostalgii dětství.
Jantra Šímová
ILUSTRACE A GRAFIKA
Deník Otty Zadáka
Nalezený sešit posloužil jako první krok pro fiktivní deník. Jantře Šímvé se podařilo dovyprávět příběh, který možná nikdy nezačal, ale díky upcyklaci starého notesu, dostal druhou šanci i život Oty Zadáka. Práce vznikla v rámci zadání Recyklace – Upcyklace
Pišta, malíř pokojů
TVORBA PÍSMA A TYPOGRAFIE
Očista
Autor, který vystupuje pod pseudonymem Pišta, malíř pokojů, v klauzuře s názvem Očista, svépomocí vymaloval Ateliér tvorby písma a typografie bílou barvou. Doufá, že tato změna a přísun světla přinese všem kolegům pozitivní energii do dalšího semestru. Tento počin vznikl v rámci zadání Revize pracovního prostředí.
Leslie Dunker
GRAFICKÝ DESIGN A VIZUÁLNÍ KOMUNIKACE
Data Diary
Vlastní život v datech a grafech. Leslie Dunker na základě pozorování vlastního života provedla kritickou analýzu. Získaná data se jí podařilo převést do originální formy vizuální komunikace. Neobvyklý deník vznikl v rámci ateliérového zadání Seeing Through Numbers, které se věnovalo čtení a interpretaci dat.
Thanh Mai Tranová
FILMOVÁ A TELEVIZNÍ GRAFIKA
Volné ruce
V reakci na oslavy 70. let fungování Ateliéru filmové a televizní grafiky vznikl krátký animovaný dokument Volné ruce. Autorka v něm zpovídá absolventy ateliéru a bývalého pedagoga a hledá odpověď na otázku – může v komerční praxi přežít i autorský rukopis?
Eva Rotreklová
GRAFICKÝ DESIGN A NOVÁ MÉDIA
Najdi patnáct rozdílů
Eva se ve videu Najdi patnáct rozdílů soustředí na fenomén soutěžení, který je v současném uměleckém světě často skloňován. Současný trend hodnocení kvality práce může být pro mnohé začínající umělce fatální. Tématem ateliéru bylo soutěžení v grafickém designu a oborové praxi.