Žbluňk do papíroviny
ilustrovaná reportáž z workshopu výroby papíru
Skici zobrazují workshop výroby papíru, který proběhl v Ateliéru textilu v rámci semestrálního tématu Celulóza a probíhal v knihvazačské dílně v Technologickém centru UMPRUM. Workshop vedl Karel Křenek dlouhodobě se věnující ruční výrobě papíru, který kouzelný proces vzniku papírového archu představil jak z praktické, tak i z teoretické stránky.
Popisky ke skicám jsem vymýšlela spolu s Janem Hybnerem, jedním ze dvou dílenských v dílně knižní vazby na UMPRUM. Pan Hybner má jedinečný humor, který se propsal i do následujících popisek. Ke každému z obrázků vzniklo více variant textů, vybrány byly ty nejvýstižnější, které zároveň zachycují celou atmosféru workshopu.
Soubor skic není jen zábavnou vzpomínkou, ale také skutečným návodem na výrobu papíru. I když v zobrazeném procesu chybí pár bodů, a to konkrétně odvodňování papíru v lisu a následné sušení na velkoplošném síťovém sušáku, věřím, že i tak může sloužit jako instrukce a inspirace k tomu zkusit toto jedinečné řemeslo.
Mimo to, že jsem zaznamenávala proces výroby papíru ve skicách, jsem se také samotného workshopu zúčastnila. Jednotlivé skici vznikly během workshopu a nepodlehly žádné postprodukci – na každou skicu jsem měla čas od 10 vteřin do 5 minut.
Autorka: Máša Khositashvili
Máša Khositashvili studuje v 5. ročníku Ateliéru architektury IV pod vedením Romana Brychty a asistentek Barbory Šimonové a Markéty Mráčkové. Ve své tvorbě se snaží o hravější přístup k architektuře a také o její prolínání s jinými obory. V rámci studia absolvovala stáže v Ateliéru hostujícího pedagoga na Katedře volného umění a také v Ateliéru textilu na Katedře užitého umění. V její tvorbě hraje velkou roli mezioborovost, kterou vnímá jako mimořádnou příležitost osahat si nové řemeslo pro následné propojení v komplexní dílo. Už druhým rokem také vede autorské kroužky výtvarky pro děti 1. stupně ZŠ, kde se snaží propojit prostorovou představivost dětí s volnou tvorbou. Pro Mášu je zásadní, aby se žáci nebáli volně a odvázaně tvořit a zamilovali se do jedinečného uměleckého procesu.
© 1885 — 2024 UMPRUM Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
umprum.cz